Star Trek: The Next Generation
Uzay Yolu: Yeni Nesil
Final Yaptı 1987-1994

Star Trek: The Next Generation (Uzay Yolu: Yeni Nesil) yaklaşık olarak orijinal seri'den 100 yıl sonra geçmekte, yine Atılgan adında ama daha yeni ve modern bir yıldız gemisi içermekte ve Kaptan Jean Luc Picard'ın emri altındaki mürettabatların maceralarını anlatmaktadır. İnsanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu'nu kurdukları, kurgusal bir 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği tasvir eder. Evrende yalnız olmadıklarını anlayınca insanlık kendilerine özgü birçok zayıflık ve kötü alışkanlıklarını geride bırakır. Kahramanlar çoğunlukla fedakardır lakin zaman zaman iyi sonuç almak için başka yollara baş vurabilirler. 1960'lı yıllardaki orijinal seride ve diğer seriler de olduğu gibi hikayelerdeki çatışmalar ve politik boyutlar günümüz olaylarını yansıtırlar. Dizilerdeki emperyalizm, sınıf kavgası, ırkçılık, insan hakları ve teknolojinin etkileri gibi konular ilk yayınladıkları zaman olduğu gibi bugünde yankılanmaktadır.

Sapien

En güzel bölümlerden biridir. Bilim kurgunun temellerinden biri olan "iletişim" problemlerimizi ele alır.

Venus00

bizdede bilime inanmak yerine dinsel fantastik varliklara inanan cok fazla kisi var umarim azalirlar :D

Venus00

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
simdi dusundumde bizimde odan`dan buyuk bir farkimiz yok bizde aslinda bir host icinde yasiyoruz sadece onu degistiremiyoruz odan gibi bizde aslinda beynimizden ibaretiz bizi biz yapan bedenimiz degil aslinda beynimiz ve bolumun sonunda odan kadin olarak karsimiza cikti buda bana boyle bir fikir verdi eger bizi biz yapan aslinda beynizse o zaman bizimde bir cinsiyetimiz olamaz sadece bedenimizin cinsiyeti ola bilir doguldugumuz zaman beynizimde hic bir sey olmaz beyaz bir kagit gibiyizdir ama bedenimizin bir cinsiyeti olur zaman gectikce o cinsiyete uyum saglamamiz beklenir dunya tarafindan bizde uyum saglariz simdi bir dusunsenize eger simdi bilim yeteri kadar ilerlemis olsa bedenler yapay olarak hazirlana bilse altered carbon`daki gibi o zaman dogulacak cocuklarada bedenin cinsiyeti pekte bir onemli olmayacak genel olarak insanlik icin cinsiyetin bir onemi olmayacak cunku aslinda bizim( Beynimizin) bir cinsiyeti yok ve sonunda hepimiz odanin irki gibi cinsiyeti onemsemeyecegiz eger aksini dusunuyorsaniz kendi fikrinizi belirtin

4NXI3TY

Tek söyleyebileceğim benim gibi gece üçte izlemeyin. Piskolojik bir etkisi var :D

4NXI3TY

Ciddiyim 43:41'de "Hiç Doctor Who'yu gördün mü sen?" diyesim geldi.

4NXI3TY

Q'yu giderek sevmeye başladım. Diziyi daha eğlenceli kılıyor

4NXI3TY

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Bones artık 137 yaşına gelmiş ve hala hayatta. Hiç ölmeyecekmiş gibi. Sonsuza kadar bildiğimiz huysuz doktor olarak kalacak.

Venus00

Gilvolarda kurtuldu :)

Venus00

bu son bolumu izlerken sanki en yakin arkadaslarimi terk ediyorum gibi uzuldum. Mukemmel bir diziydi. LIVE LONG AND PROSPER

CSA3

Bu genetik mühendislik olayının olası sonuçlarına dair güzel bir bölüm olmuş. Çok hoş bir filozofik yaklaşımla yaratılmış bir bölüm.

Devam Serileri Yıl IMDb SDP
Star Trek 1966 8,3 9
Star Trek: The Animated Series 1973 7,4 8
Star Trek: The Next Generation 1987 8,6 8,1
Star Trek: Deep Space Nine 1993 8 8,7
Star Trek: Voyager 1995 7,8 8
Star Trek: Enterprise 2001 7,5 8,1
Star Trek: Discovery 2017 7,2 7,7
Star Trek: Picard 2020 7,5 7,8
Star Trek: Lower Decks 2020 7 7
Star Trek: Strange New Worlds 2022 8,1 6,9