The Twilight Zone
Alacakaranlık Kuşağı
CBS 25 Dk. 102 Bl.
Final Yaptı 1959-1964

İnsanlığın bildiği bu boyutun ötesinde beşinci bir boyut daha vardır. Uzay kadar geniş ve sonsuzluk kadar zamansız bir boyuttur bu. Işıkla gölgenin; bilimle batıl inançların kesişme noktasıdır. İnsanın korkularının dipsiz kuyusuyla, bilgisinin zirvesinin arasında bulunur. Hayal gücünün hüküm sürdüğü bir boyut ve şu şekilde anılan bir bölgedir: Alacakaranlık Kuşağı Zamanının büyük ilgi gören gerilim ve fantastik yapımı Alacakaranlık Kuşağı’nın bu ilk versiyonu beş sezon boyunca devam etmiş olup toplamda 156 bölümdür. Rod Serling, dizinin birçok bölümünün yazarı ve her bölümün başında ve sonunda (kimi zaman ortalarında da) duyduğumuz dışsesin de sahibidir. Dizinin fikir babası ve ismini koyan kişi de yine kendisidir. Yaratmış olduğu bu yapım sayesinde, “twilight zone / alacakaranlık kuşağı” tabiri, olayların sarpa sarıp bilimsel verilerle tanımlamadığı zamanlarda kullanılan, herkesçe bilinen ünlü bir tabir haline gelmiştir. Alacakaranlık Kuşağı’nın her bölümünde ayrı bir konu işlenir, her bölümde farklı karakterler, dolayısıyla da farklı oyuncular yer alır. Bölümlerdeki baş karakterler, genellikle yaptığı ya da yapmadığı bir şeylerin pişmanlığını yaşayan; veya eski günlerine özlem duyan; ya da bir yerlerde bir hata yapmış ve sonunda da yalnız kalmış olan; yahut bir şey konusunda takıntılı olan karakterlerdir. Bazen bunların yalnızca biri, bazen birkaçı, bazen de hepsi birden… Sonuç olarak Alacakaranlık Kuşağı, bilimkurgu, korku, gerilim ve fantastik öğelerin hepsini bir arada içinde barındıran ve bu alanda kilometre taşı sayılabilecek bir yapımdır.

yaramaz1

Müthiş hayal gücü ve psikolojik analiz. Dizinin yayınlandığı tarihte Aya dahi gidilmemişti.

syeşil58

muhteşemdi

serserikus

“Çünkü sanırım yalnızca tek bir şansımız oluyor.”

the twilight zone

bizim bir televizyon sektörümüzün bile olmadığı yıllarda insanlar zaman paradoksu üzerine bir televizyon şovu yapmışlar. gerçekten çok hoş bir senaryo.

SezonlukDizi

16-29.bölümleri senkronlayıp bize gönderen üyemiz @Helen'e teşekkür ederiz.

the twilight zone

şirin bir senaryo, didaktik bir çalışma olmuş.

serserikus

“Artık atlıkarınca yok.”

kaankaaner

Diyecek söz bulamıyorum mükemmel Zamanının ötesinde Kurgu senaryo çekim teknikleri verilen mesaj 10/10luk şok edici bir bölüm

yaramaz1

Olağanüstü bir zeka ve kurgu. Bu kadar mı harika anlatılır. Okullarda ders olarak izletilecek bir bölüm daha.

nickimyokbenim

Finaldeki sürpriz güzeldi.

Devam Serileri Yıl IMDb SDP
The Twilight Zone 1959 9 9
The Twilight Zone 1985 7,7 7
The Twilight Zone 2002 7,2 8,4
The Twilight Zone 2019 5,8 7,8