The Last Kingdom
Son Krallık
Final Yaptı 2015-2022

Savaş Lordu Yıllıkları kitap serisinden uyarlanan Son Krallık; kefaretin, intikamın ve İngiltere'nin doğuşuna karşı koymanın keşfedildiği çağdaş bir hikâye. Son Krallık, gerçek tarihi kişilikleri kurgu olaylarla kaynaştırırken Kral Büyük Alfred'i ve onun İngiltere'yi meydana getirebilecek ayrılmış nice krallığı birleştirme arzusunu yeniden anlatır. M.S. 9.yy'da geçen hikâyede, şu an İngiltere olarak bildiğimiz yerde birçok krallık Vikinglerin istilasına uğrar ancak ileri görüşlü Büyük Alfred'in kralı olduğu Wessex'teki tek krallık bu istilaya karşı koyarak "Son Krallık" adını alır. Bu çalkantılı ortama rağmen Uhtred hayatta kalır. Sakson bir asilzadenin oğlu olarak dünyaya gelen Uhtred, Vikingler tarafından öksüz bırakılıp daha sonra kaçırılarak onlardan biri gibi büyütülmüştür. Kendi ülkesi ile kendisini yetiştiren insanlar arasında seçim yapmaya zorlanan Uhtred'in sadakati bile sınanır. Sakson mudur yoksa Viking mi? Doğuştan getirdiği hakları kanıtlama arayışına giren Uhtred, yeni ulusun doğuşunun bir parçası olacaksa en nihayetinde atalarının topraklarını geri almak için iki taraf arasındaki tehlikeli yolda yürümelidir. Son Krallık, kahramanlık ve destansı savaşları sahnelese de konu olarak politika, din, savaş, cesaret, âşk, sadakat ve kimliğimizi bulmak için sergilediğimiz evrensel arayışı anlatır. Son Krallık, gerçek tarihi kahramanları kurgu karakterlerle birleştirerek tarihin en görkemli krallarından birinin emri altında ülkelerini kurtarmak için savaşıp kendilerine bir yurt kurmaya çalışan insanların öyküsüdür.

noktal

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Tarihtede gerçekten böyle bi kuşatma denemesi olmuş mu acaba merak ettim :D
Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Süvari ile düz duvarlara hücum etmek neyin kafası ? :D:D

ZyraN

bitmesini hiç istemediğim bir diziydi....

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
vay be bu günleri de görücekmişiz, uthred sonunda hayatı boyunca uğraştığı şeyi kazandı. yoruldun biliyoruz ama bu dava sensiz olmaz reis

wi94i1

her şeyin bir sonu vardır, her ne kadar biz sonu gelsin istemesek de

Swebliss

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Bir hikayenin sonuna daha geldik.. Heyecanın üst safhalarda olduğu bir sezondu

Kamil89

Ve geldik efsanenin sonuna bir efsaneyi daha bitirmiş olduk. Sonunda duygulanmadım dersem yalan olur. Çok iyi bir final sezonu değildi belki ama çok iyi finalle bitirmişler. Dizinin finali beni tatmin etti doğrusu. Savaş sahneleri olsun olayların sıralaması olsun güzeldi. Heyecanla izledim.

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Sonunda Uhtred hakkı olan Bebbanburg lortluğunu kazandı. Bu yolda çok çalıştı, çok savaştı. Wessex'in de bunda yardımı olması iyiydi. Wessex için hayatını harcamıştı.
Konu olarak kurguda olsa çoğu tarihi olayı ve kişiyi Vikipedi'den okuduğum kadarı ile doğru anlatmışlar. Yazar Bernard Cornwell'ın 13 kitaplık serisi The Saxon Stories'in ilk 10 kitabından 5 sezonluk bir diziydi. Zaten başlarken de 5 sezon olarak düşünmüşler. Aslında efsane bununla sona ermiyor. Geriye kalan 3 kitaptan da 2 saatlik bir film yapım aşamasındaymış. Adı da The Last Kingdom: Seven Kings Must Die olacakmış. -----Destiny Is All-----

aexie

Nereye gidersen git başladığın yere dönersin...

Smalville33

Bu diziyi şöyle bitireceğim: Destiny is ALL.

Kamil89

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Brida'ya üzüldük mü? HAYIR. Bresal'ı Finan öldürsün isterdim ama olsun. Orada bir Éowyn göndermesi vardı sanki.

alletun

Kralına racon.. Beton yetmez be uthred

arexihul

Edward'ın askeri zekası 10/10