Hemen izle
Rise of Empires: Ottoman
Final Yaptı 2020-2022

Osmanlı Sultanı II. Mehmet, Bizans'ın başkenti Konstantinopolis'i fethetmek üzere destansı bir sefere çıkar ve tarihin akışını yüzyıllar boyunca değiştirir.

mstfacyln27

İlk bölüm gayet güzel başladı. Dilin ingilizce olması global bir yapım olması açısından iyi olmuş. Türk oyuncuların ingilizce konuşmalarına başka yerlerde çok laf eden olmuş zorlanıyorlar, konuşamıyorlar falan diye ama ben bir sorun görmedim. Gayet güzel konuşuyorlar.

Jagen H ghar

dizinin adı rise of Giustiniani olabilirmiş

simgelendiniz

Bakıyorum da, Fatih'in yanında bir tane doğru dürüst Türk yok! Olanda kalleş olarak görünüyor. İstanbul'u Türkler fethetmemiş algısı için özellikle yapılmış sanki. Gerçekte olan olaylar tamamen Bizans lehine sahnelenmiş durumda. Bizanslılar tam donanımlı iri temiz ve düzgün gösterilirken Türkler tam tersi paspal, donanımsız, zayıf ve cılız olarak gösteriliyor. İslam kültüründen parçalar görmek isterdim. İlk iki bölümde aradığımı bu bölümde de bulamadım ne yazık ki. Umarım bu yazdıklarımı okuyan ve anlayan bir kişi çıkar. Öyle olursa ne mutlu bana.

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Fatih Sultan Mehmet bunu izleseydi fetihten vazgeçerdi ulan!
İzleyin de en aızndan yanlışları araştırarak öğrenme fırsatınız olsun.

Birazdakitaplarokusun

Sitede sayısız dizi izledim sırf bu yorum için üye oldum!!!izlemeyin bole salak biz belgeseli Koskoca fatih sultan mehmet paralı askerın ayagına gıdıp para teklif ediyo daha birçok saçmalık istanbulun ethi değilde istanbulu hritiyanların nasıl savunduguna agırlık veren bi sacmalık .osmanlı töresinde bakın töre diyorum esirlere eziyet edilip öldürülmezdi.yok bilmem humbaracıbaşı askerlerine busted diyecek küfür edecek.Fatih sultan mehmedi kibirli,zeki olmayan,sadece gemileri karadan yürütmeyi akıl eden biri olarak göstermişler bahsettiğimiz kişi 7 dil bilen tahta çıkana kadar matematikten mühendisliğe bir çok dalda üst düzey bilgisi olan ve istanbulu feth etmek 1 yıllık planı değil 10 yıllık planı olan bir dahidir.yaw hiçbişeyden bahedilmemiş düşmana korku salan mehterin esamesi yok,pergamber efedimizin rüyasına girdiği,şahi topun mükemmel ve ozamana kadar yapılan en güçlü silah oldugundan hiç bişeyden bahsetmemiş iki kişinin sevişmesi daha fazla.Abicim dizide istanbulun fethi değil constantinin nasıl güçlü savundugu anlatılmış resmen final yaptı tek pusudan baska askeri basarımız yok sinirlerim bozuldu neredeyse bunu yapanlar istanbulu parayla casusları satın alarak aldılar diyecekler anadolu hisarı rumeli hisarı.Olumlu bişeyler yazmak için direndim ama niyet en basta belli etti kendini yahu fatihin rüyası ortdada yok ama ayasofyanın uzerindeki tılsımı gösterip yabancı tarıhçi sehir meryem tarafından korunuyordu diyor gelde deli olma.aşagıda biri giustinianiye hayran kaldık diye başlık acmıs tabi ona hayran olursun fatihin kibirli,nasihat dinlemeyen,kendi askerlerinin kellesini alan merhametsiz esirleri öldğren biri olarak gösteren bu deli sacması sözde belgesel o senin dediğin paralı askeri bile ondan cok övmüş Peygamber övgüsü almış bir sultan böylesine kötü anlatılabilirdi, anlıyorum Fatihi övmek için yapma bunu ama sanki bi tesadüf sanki bi şans eseri sanki casusluk ve para ile alınmış gibi yapmayacaksın!!!600 yıl önce alınan bu şehirde basta yunanılar ve tüm avrupanın gözü oldugunu hepimiz cok iyi biliyoruz.İkl bölümlerde neden ilber ortaylı değilde Prof. Celal beyin oldugunu daha iyi anlıyorum batı hayranlıgı olan birisi oldugunu bilmeyen yok.elin gavuru orjinal diliyle izlerken ben altyazı okuyorum bu memlekette hala yıllarca hollywodun her tarif filminde osmanlı ve türkleri barbarlıkla katillikle sucladıgını anlayamacak öküzler var onlara görsel bir sahne olsun yeter mantıga yada dogruya gerek yok!!! Not:Aklındaki partili değilim osmanlı hayranıda değilim...

Jagen H ghar

Osmanlılar şehri alıyor (spoiler)

schwarzgoat

Arada cok güzel bir cümle geciyor:

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Neyin ne oldugu ile alakali cok fazla söylenti var.
Bizimkilerde yok öyle degil, böyle oldu diye tartisiyor. Neden? Cünkü bize anlatilani mutlak dogrular olarak kabul ediyoruz ve farkli bir bakis acisi görünce tüm inancimiz yikiliyor. Fakat tarih böyle bir sey degil. Dizide tarihi belgelerin bosluklari kurgulanmis. Gayet de, güzel anlatilmis. Herkes Giustiniani'ye takmis. Bu bizim fetih hikayelerinde aksemsettin ve battal gazi anlatmamiz gibi bir sey. Adam o dönem meshur parali asker ve sehri savunmak icin Istanbul'a geliyor. Fetih aylar sürüyor. Demek ki ortada bir basari var. KAyiplar ortada. Ayrica adamlar savunan tarafta. Bunlari da gectim, ortacag en cok kan dökülen dönem. Dogal olarak avrupa'da silah ve savunma teknolojileri de fazlasiyla ileride. Bunu müzelere giderek ve bizim o döneme ait silahlarimiz ve giysilerimizle kiyaslayarak da anlayabilirsiniz. Ayrica dizi de, gayette fetihin ne kadar büyük bir olay oldugu gösterilmis ve bu basari övülmüs. Sizleri ne rahatsiz etti analamak zor. Acikcasi dizi bizim fetih anlatimlarimiza göre cok daha objektife yakin. Gercek ise ikisinin arasinda bir yerlerde muhtemelen. Diziyi bu kadar elestirenleri de anlamiyorum. Siz olsaniz ne anlatirdiniz? Onu da yazin da, diyelim ki, gercekten de, bu isi biliyorlar.

schwarzgoat

Kusatma uzadikca, insanlarin umutlari azaliyor, motivasyonlari düsüyor. Böyle durumlarda kehanetler, halk efsaneleri, dedikodular, batil inanclar motivasyonu tekrar artirmak icin önemli rol oynuyor. Aslinda tarihimizin cesitli yerlerinde anlatilan seyhlerin, sariklililarin,ölülerin ayaklanmasi gibi hikayeler de, bunu anlatiyor. Umutlar tükenince, son bir güc ile tekrar savasip, kazanilan bircok savas var. Halk bu son ugrasi genelde batil inanclara baglar. 2020 yilinda bile batillari olan onlarca, yüzlerce insan mevcut. 1950-60lara kadar Türkiye'nin bircok sehrinde sihirbazlar, kahinler vs vardi. Insanlar bu tip seylere inaniyordu. Ya da köylerdeki babaannelerimiz, dedelerimiz bircok cin, peri, ruh gibi hikayelere inanmaya devam ediyordu. Ise bu acidan bakinca, ortacagda bu tip kehanetlerin olmasi ve önemli bir yer edinmesi gayet normal. (lanetli diye cadi ve kedi yakilan yillardan bahsediyoruz. Sifa diye hocaya gidilen yillar. Halen daha hocaya, bir büyüge okutma muhabbeti var) Dizinin bunun üzerinde durmasi da, gercekten hos. Kisa oldugu icin bircok detay eksik ama fetihi her anlamda anlatmislar. Bu olaylarin gercek olduguna dair nasil bir kanit olmasi gerekiyor? Muhtemelen eski kitaplardaki anlatimlardan yola cikilarak ortaya atilmis. Biraz da kurgulanmis

simgelendiniz

Yeniçeri Ağası'nın padişahın üzerine yürümesi? Teşekkürler, sizin sayenizde gülüyoruz. Ayrıca e Guistinianiymiş arkadaş öve öve bitiremediniz, tek başına Osmanlı ordusunun yarısını öldürüyor. Aynen babalar yedik biz de:)

Arthur Morgan

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
genç mehmet fazla fevri gösterilmiş, akşemsettin mehmeti gençken dövüyordu tamam ama burada abartılmış ayrıca yeniçeri ağasının padişahın üzerine yürümesi saçma bunlar dışında güzel gittiğini düşünüyorum

CSA3

Gayet güzel olmuş. Netflix'ten izledim ama önerim, sakın üye olmayın. Mesela bugün Brooklyn Nine Nine'ın yeni bölümü çıktı. Netflix Türkiye'de yok ama Sezonlukdizi'de var. Türkiye'de 5 para etmez bir platform açıkçası.