Kung Fu
ABC 60 Dk. 63 Bl.
Final Yaptı 1972-1975

İmparatorun yeğenini öldürdüğü için Çinden kaçan Chaine'nin her bölüm bir kasabaya yolu düşer. Dizinin geçtiği dönem kovboyların çağıdır. Neredeyse her bölümde yolunun düştüğü kasabada ırkçı yaklaşımlarına maruz kalır ya da tanık olduğu bir haksızlık karşısında güçlülere müdahale eder. Kendi halinde, yalınayak dolaşan bu biçare görünüşlü adam her defasında küçük görülür, alay edilir, dövülmeye çalışılır. Ancak Chaine çok iyi bir dövüşçüdür, her zaman kazanan o olur. Kasabada tanık olduğu olaylarla, Uzakdoğu tapınağındaki eğitimi sırasında öğrendikleriyle sık sık bağlantılar kurar. Tapınaktaki hocalarının sözleri ona yol gösterir. Sakin bir dizidir Kung Fu, çizgi roman öğelerini de içinde barındıran yalın ama etkili hikayeleri vardır. Çinlilere, siyahlara, Kızılderililere yapılan ırkçılık sıkça yer bulur bu dizide ve Kwai Chang Caine her bölümde insan olma dersi verir.

amadeuszeus

1.Bölümde işlenen Zen teması:1- Kavga ve savaş yapmaktan daha iyi olan barışçıl olmaktır.Tıpkı kuvvetli esen bir rüzgarda selvi ağacının esnemesirüzgarla barışık olması gibi. 2-İnsan kendini hiç bir zaman yalnız hissetmemelidir,zira çevredeki ve doğadaki her şey yanında dolanır,bazen köpek bazen kedi,bazen kuşun cıvıltısı,rüzgarın sesi seni yalnız bırakmaz. 3- Canlılar yaşamak için birbirlerini yerler ancak bilge insanlar bir canlıyı öldürmez, aklıyla kendi yiyeceğini kendi üretir ve doğaya saygı duyarlar. O yüzdendir ki et yemeği reddederler. 4- Kainatta ve yaşanılan çevrede hiç bir canlı ve cansız varlık boş yere var değildir.Hepsi bir amaç için vardır.

amadeuszeus

Yardıma muhtaç birini kurtarmakkurtarılan kişi için borçtur.Kurtarılan kişi bir başkasını kurtarmak için esasında borçlanmıştır. İyi arabacılar hemen kendini göstermez.İyi savaşçılar öfkelenmezler.En bilge savaşçı dövüşmeden kazanandır. Zayıf insanlar,güçlü insanları bir aldatmaca ile kandırarak yenerler.Aslında zayıf insanlar,güçlü insanlara güçlüymüş gibi kaba kuvvetle kendilerini gösterirler. Eller dokunmanın dilidir.Eller sayesinde insan bir başkasının duygularını anlar,kendini anlatır.İnsanı seven ellerin ayrıca birine vurması acıklı değil mi?