Das Boot
Mukaddes Vazife
Final Yaptı 1985-1987

1981 yapımı aynı isimli filmin tv ye uyarlanmış versiyonu. Filmin konusu: 1979 yılında çekilmiş 1981 yılında vizyona giren, İkinci dünya savaşında U-96 adlı tip 7 sınıfı alman U-boot mürettebatın konu alan film. Propaganda unsuru taşımaz. Wolfgang Peterson yönetmenliğinde Almanca çekilen film yaklaşık 6 saatir. Savaşta Alman denizcilerin hayatlarını içinde bulundukları psikolojik durumu görsel bir anlatış biçimiyle dile getirmektedir. 1980'deki galasında zamanın ünlü isimleri filmi sonunda Wolfgang Petersonu ayakta alkışlamıştır. Diğer savaş filmlerinde olmayan savaşın insancıl boyutunu ortaya çıkartmıştır. 2.Dünya Savaşın'da görev yapan U-96 tipi bir Alman denizaltısı Atlas Okyanusu'ndaki normal devriye görevine çıkar.Gemide görevli personel haricinde bir subay da denizaltında yaşananları kaydetmek için sefere katılır. Gemi normal seyrinde iken okyanusta detroyer koruması olmadan seyreden 5 gemilik bir filoyla karşılaşır.Kaptan biraz tereddütden sonra saldırı emri verir.Fakat o anda,saldırı öncesi göremedikleri bir destroyerin üzerlerine saldırdığını görürler.Dibe dalarak kaçmaya çalışsalar da destroyer peşlerini bırakmaz.Muhabir subay herşeyin bittiğini ve kurtuluş imkanı kalmadığını düşünerek uykuya dalar.Uyandığında herşeyin normale döndüğünü ve destroyerden kurtulduklarını görür.Bu olaydan sonra karargah tarafından asıl üsleri olan La Rochelle yerine Cebelitarık'dan geçerek İtalya'da La Spezia limana dönmeleri emredilir.Daha öncesinde 2.dünya savaşında tarafsız olan ispanya'da tedarik için alman gemileri ile buluşacaklardır.

qabel

Dönemine göre çok güzel bir yapım olmuş.

Kamil89

Adamlar nerelerden kurtuldular, sonları nasıl oldu. Johann'ı birine benzetiyordum. Tam final bölümünde yaptığı hareket sayesinde buldum, Smeagol. Kısa, eski ve güzel bir diziydi.

gokhanbayar20

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Torpidoları yolladılar ama destroyeri çektiler üzerlerine.

Kamil89

Oyunculuklar çok iyi yahu, özellikle de kaptan rolündeki oyuncunun. Replikte geçen Schalke maçını merak ettim ama bulamadım.