Attack on Titan
Shingeki no kyojin
Final Yaptı 2013-2023

Yüzyıllar evvel insanoğlu devler tarafından yok olmanın eşiğine getirilmiştir. Devler tıpkı anlatılagelmiş hikayelerdeki gibi, uzun, zekadan yoksun görünen, insanları yiyen ve de en kötüsü bunu beslenmek için değil zevk için yapan varlıklardır. Az sayıdaki insan, en uzun devlerden bile yüksek duvarlar inşa ederek çevreledikleri bir şehrin koruması altında hayatta kalmıştır. Şu anki zaman diliminde ise 100 yılı aşkın bir süredir tek bir dev dahi şehre ayak basmamıştır. Henüz erginliğe adım atmamış bir çocuk olan Eren ile sütkardeşi Mikasa, bir anda ortaya çıkan inanılmaz büyük bir devin saldırısı sonucu şehrin surlarının yıkılmasına tanık olurlar. Nispeten daha küçük olan devler surlarda açılan gedikten şehre akın ederler ve bu iki çocuk dehşet içerisinde annelerinin bir dev tarafından canlı canlı yenilişini seyreder. Eren bütün devleri öldürüp insanlığın intikamını alacağına yemin eder.

llall

Bu sezon 15 yaşında olduğu vurgulanan dolayısı ile ilk bölümlerde 9-10 yaşında olup da travma yaşayan Eren'in davranışlarını,yaşça büyük ve tecrübesi çok olan diğer ana karakterlerle çok kıyaslanmış.Ama bu tür senaryolar ve bu tarz delifişek kişilikler,karakter gelişimi olarak hep seçilir ve karakterlerin nasıl olgunlaşıp değiştiği gösterilir.İlk bölüm ile son bölüm,son sahnedeki Eren arasında dağlar kadar fark da bunu çok iyi gösteriyor.

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
İlk bölüm annesinin ölümünü görüp ateş topuna dönen Eren,son bölümde bir devin başını dokunup onu anlayıp yanından geçip gitti ve okyanusun maviliğine bakarken aslında özgürlük dediği şey için daha ne kadar çok uğraşmak zorunda olduğunu görerek hüzünle bitirdi sözlerini.Arkadaşları da o zaman fark ettiler bu durumun nasıl büyük bir hayal kırıklığı olduğunu..
4.sezonda bunun devamının geleceğini düşünüyorum.

llall

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
7. bölüm sonunda Eren'in kafasına yumruğu indiren Historia bu bölüm sonunda da Levi'ı es geçmedi. Ekibin gülen Levi karşısındaki şaşkın ifadeleri komikti. :)

Attack00

İki bölümü anlamayanlar için kısaca özet geçeyim.Şuan paradis adasında yaşanılan olayların üstünden dört yıl geçmiş durumda.Hatırlarsanız 3.sezonun son bölümünde Eren,Mikasa ve Armin deniz kıyısına gelmişlerdi.İşte onun üstünden dört sene geçmiş durumda.Bu süre zarafında Reiner'in bağlı olduğu Maley devletine diğer devletler savaş açmışlardı.Bunun nedeni hem devasa titanın yani bertholdt'un hem de dişi titan yani annie'nin kaybedilmesi.İki titanın yenilmesinden cesaret alan diğer devletler Maley devletine karşı savaş açıyorlar ve bu savaşta teknolojileri geliştiği için titanlar yok olmanın eşiğine gelmiş durumdalar.Şuan iki bölümde bize anlatılanlar bunlar.Lakin daha sonra gelişen olayları anlatamam zira bu spoile girer lakin Ereni merak edenler varsa bölümde Ereni farketmemişler demektir.Bölümün 15:18 dakikasında yaralı askerlerde önden ikinci sırada saçı uzun ve bir bacağı olmayan asker erenin kendisidir.İlerleyen bölümlerde yavaş yavaş Mikasa ve Arminde ortaya çıkacak merak etmeyin.Şuan malum final sezonu olduğu için manga yazarı herşeyi bir mantık içine oturtmak ve hikayeleri tamamlamak zorunda.Bu nedenle şuan Marley'i ve Marley'de yaşayan Eldianlıların durumunu, duygularını, düşüncelerini ve Paradis adasındaki soydaşlarına bakışlarını öğreniyoruz.Eğer sabırsızsanız mangasını okumanızı tavsiye ederim.Sonuçta animede manga ile birebir aynı şekilde hazırlanıyor.Yani mangada olup animede olmayan birşey yok :)

LOS POLLOS HERMANOS

bence bu diziyi "levi aşkım, salak eren, adamsın eren" kafasında izlemeyin. üzerine kafa yorun biraz. dizinin ana konusu ırkçılık üzerine. bu bölümde yaşananlar tanıdık geldi mi? ülkemizde de böyle kutuplaşmalar, nefret almış başını gidiyor. bunların hiçbir işe yaramadığını, bizi kukla gibi birbirimize düşürmeye çalışanların gücü elinde tutması için yaptıkları komplolar olduğunu anlayın. insanları nasıl cahilleştirdiklerini, kutuplaştırdıklarını dizide görüyoruz. öyle mal gibi sırf eğlence için izlemeyin yani.

vuennx

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
bu açılış müziğini bir türlü beğenemedim, önceki müzikler daha güzeldi :(

cajal

Hoş gelişler ola Mustafa Erwin paşa Askerin, birliğin, bayrağınla çok yaşa Arş arş arş ileri ileri Arş ileri Marş ileri Dönmez geri Keşfin askeri Sağdan sola Soldan sağa Salla teçhizatı Devler üstüne

Maniac

Bu sezonu pür dikkat izlemenizi tavsiye ederim dostlar. Kaçıracağınız bir detay bu nerden geldi ya diyerek eski bölümlere dönüp aramanıza sebep olabilir. İyi seyirler...

anonymus

ya biterk bgen mi boylen kavga savas sahnelerinde nefes almayı unutup konusamıyacak heyecanlanıyorum

llall

Spoiler içeren alanı görmek için tıklayın.
Erwin'in kendi sorusunun cevabını öğrenememesi.. :( Her iki seçim de(Erwin mi yoksa Armin mi yaşamalıydı?)bir yandan üzüp bir yandan mutlu edecekti ama bodrum sahnesini görünce bunu düşünmeyen olmamıştır sanırım.

KANLI EL

Devir hükümeti Erwin paşam